fbpx

Vaimse tervise sari kutsub osa saama kontsert-mõtterännakust “7 surmapattu psühholoogias ja kunstiklassikas”

Oktoobris ehk vaimse tervise kuul alustame Paides, Tallinnas ja Pärnus, novembrisi liigume Narva, Viljandisse, Tartusse ja taaskord Paidesse. Kontserdid toimuvad kokku kuues Eesti eri paigas. Publik saab kogeda elamust, kus on põimitud kunst ja muusika ning lisaks selle laskuda sügavamale ning mõtiskleda patu olemuse üle.
 
“Patt on edasiviiv jõud, kui seda mitte kanda endas, vaid suunata kunsti,” ütleb psühhoanalüütik Ruta Juzulenaite. “See oleks ka üks võimalus inimese eluteekonnal patust vabanemiseks. Ja läbi ajaloo on oh kui palju põnevaid ning eredaid näiteid”. Just sellise kavaga me esinejad lavale tulevadki. Psühholoog avab seitsme surmapatu olemust ja videokujunduses näeb Francisco Goya ja Hieronymus Boschi teemaga haakuvaid maale. Muusikast kõlab näiteid nii suurteostest (näiteks Bizet ooperist “Carmen” ning Prokofjevi balletist “Romeo ja Julia”) kui ka kergemast repertuaarist (Kanderi “Cabaret”, Brecht-Weilli “Kolmekrossiooper”).
“Teema on karm, aga väga eluline,” avab muusikavaliku tagamaid sarja looja Heili Vaus-Tamm. “Kuna Helen Lokutal on väga lai repertuaar, toome publiku ette skaala kättemaksuaariast kabareelauluni. Meelega üldtuntud lood, aga pahelisust neis juba jätkub. Kadri-Ann Sumera lisab klaveril värve Turkmeenia ööst sulni kuupaisteni.”
Publik saab sõna sekka öelda ning oma mõtteid jagada kontserdijärgses arutelus, mida juhib Steven Hristo Evestus.
Kontsert-mõtterännakud toimuvad:
15. okt ukrainlastele Paide Muusika- ja Kontserdimajas kl 16 (vene keeles, sissepääs vaba)
18. okt Mustpeade maja Valge saalis kl 19, (koolidele kl 12 MUBAs)
19. okt Pärnu Kontserdimaja kammersaalis kl 19 (koolidele kl 12)
21.nov Paide Muusika- ja Kontserdimajas kl 18 (koolidele kl 12)
22. nov Viljandi Jaani kirikus kl 12 (nii koolidele kui ka avatud publikule)
23. nov Rugodivi saalis (Narva) kl 17 (koolidele kl 12)
24. nov Tubina saalis (Tartu) kl 19 (koolidele kl 12)
Piletid õhtustele sündmustele on müügis Piletitaskus
Koostöö Eesti Analüütilise Psühholoogia Seltsiga
 
 
Ruta Juzulenaite on Eesti Analüütilise Psühholoogia Seltsi liige ning jungiaanlik psühhoterapeut. Eesti Analüütilise Psühholoogia Selts ühendab C.G. Jungi koolkonna psühholoogiast ja psühhoteraapiast huvitatud isikuid ning tutvustab C.G Jungi töid ja edasisi analüütilise psühholoogia mõttearenguid. Lisaks terapeutilisele tööle oli C.G. Jungil ka hulgaliselt teisi huvivaldkondi, alates teoreetilisest füüsikast kuni filosoofia ja religiooniteooriani ning ka tänapäevane analüütiline psühholoogia vaatab psüühilisi protsesse sügavamalt, uurides nende tähendust nii isikliku arengu kui laiemas maailmavaatelises perspektiivis.
 
Paides ja Narvas on eksponeeritud ka näitus “Kuidas kunst saab aidata? Eriliste inimeste maalid ja lood”.
See pole lihtsalt näitus, vaid tugev sotsiaalne projekt. Toome publiku ette vaimsed probleemid, mis puudutavad suuremal või vähemal määral kõiki meid. Kui paljud meist saaks öelda, et nad pole kunagi olnud depressioonis või mõelnud elust lahkumise peale. Tavaliselt läheb see üle, võib-olla võetakse veidi rohtu või käiakse psühhoterapeudi juures. Aga kogenud sarnaseid probleeme oleme me paljud. Nii et see näitus on meist kõigist, ainult veidi utreeritumal kujul. Kes on iseendaga rohkem hädas, kas nende maalide loojad või vaatajad? Kust aga läheb piir ja millal ta läheb? Kas keegi meist võib olla järgmine, kes astub üle selle piiri? Ja äkki alustaks kunstiteraapiaga enne kui hilja? Kõnekaim osa näitusest on maalide juurde kuuluvad autorite lood, mis on esitatud kolmes keeles.
 
Kontserdid jõuavad publikuni tänu toetajatele: Neste Eesti, Must Elevant, Kultuurkapitali ekspertgrupid ja sihtkapitalid, Tallinna Kodurahu programm, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Tallinna Haridusamet, Viljandi, Tartu, Pärnu, Paide ja Narva linnad.

< TAGASI