fbpx

Paide Teatri aktsioon “33 KÕNET” otsib Eestile visiooni

3. maist 4. juunini peavad Paide Teatri aktsiooni “33 kõnet” raames Paide keskväljakul kõne president Kersti Kaljulaid, peaminister Kaja Kallas ning kümned teised Eesti inimesed. Igal õhtul kell 18.00 algavad kõned keskenduvad Eesti tulevikuvisioonile ning otsivad vastust küsimusele “Kuhu edasi?”

Selle aasta veebruarikuus kutsus Paide Teater ellu projekti Paide 3000, mis kaardistab ühe linna (ja ühe kogukonna) elu 21. sajandil, uurib potentsiaalseid tulevikustsenaariumeid ning küsib, mis on / võiks olla kunsti (ja kunstniku) roll selle kõige keskel. Ühes Paide inimeste, teadlaste, poliitikute, kodanikuühiskonna aktivistide, urbanistide, disainerite, arhitektide, kunstnike ja paljude teistega otsib Paide Teater võimalusi äratamaks ellu ühe linna – Paide – kujutlusvõime.

Nüüd on käes aeg kuulutada välja Paide 3000 esimene avalik aktsioon “33 kõnet”.

Paide Teater püstitab kolmekümne kolmeks päevaks Paide keskväljakule kõnepuldi, millest paiskub Paide ja kogu Eesti mõtte- ja arvamusruumi 33 kõnet. Aktsioon algab 3. mail kell 18.00 ja jätkub igal õhtul samal ajal kuni 4. juunini.

Aktsiooni raames peavad kõne, mille teemaks on “Kuhu edasi? / Kuidas edasi?”, Kersti Kaljulaid, Kaja Kallas, Tanel Kiik, Indrek Saar, Kristina Kallas, Ülle Madise, Villu Kõve, Liisa Pakosta, Priit Värk, Tarmo Alt, Kertu Birgit Anton, Hasso Krull, Tarmo Jüristo, Daniel Vaarik, Helena Tulve, Karl Martin Sinijärv, Indrek Lillemägi, Tarmo Soomere, Rein Oselin, Annika Laats, Mikael Raihhelgauz, Indrek Neivelt, Jan Teevet, Kaarel Tarand, Kaja Piirfeldt, Hardo Pajula, Jaak Valge, Mihkel Tammo, Marju Lauristin, Lili Milani, Aveliina Helm, Steven-Hristo Evestus ja Doris Kareva.

Paide Teater on otsustanud mitte avaldada, millal üks või teine kõneleja pulti astub. Olulisem kõnepidaja isikust või varasematest saavutustest on tema visioon Eestile. Samuti ei toimu kõnedest otseülekannet, kuid kõik kõned avaldatakse 24 tundi pärast ettekannet ERR’i portaalis.

Paide Teatri lavastusdramaturg Oliver Issak usub, et aktsioon “33 kõnet” toimub täpselt õigel hetkel. “Me ei tea, kui kaua pandeemia meie igapäeva rõhub, aga me teame, et varem või hiljem peame mõtlema sellele, mis saab “pärast”. Maailm muutub ja kui Eestil ei ole selget visiooni, kuhu ja kuidas edasi, siis ei jää meil üle muud, kui muutustega kohaneda, muutustel sabas sõrkida. Paide 3000 on utoopiline kunstiprojekt, mis keskendub küll Paidele, aga otsib vastuseid ka küsimustele, mis puudutavad ühiskonda laiemalt. Ajal, mil Tallinnas vorbitakse arengukavasid, tegevusplaane ja riiklikke strateegiaid, on õige hetk tulla kokku Eestimaa keskpunktis ning lennutada meie ühisesse arutelu- ja mõtteruumi 33 kõnet, 33 erinevat visiooni tulevikust.”

Paide Teatri kunstilise juhi Jan Teeveti sõnul on aktsiooni keskmes küsimus kunstist kui ühiskondliku dialoogi tekitajast: “Kaks võõrsõna, mis tänast päeva iseloomustavad, on isolatsioon ja polariseerumine. Isolatsiooni lõpp sõltub meie kõigi ühisest pingutusest viirusega võitlemisel. Polariseerumise põhjustele on raske näppu peale panna ja seetõttu on ka võimaliku ravi leidmine keeruline. Me usume, et kunstil on võime luua vahealasid, kus jagada mõtteid, hõigata välja küsimusi, millele veel kellelgi vastuseid pole ning luua visioone. Ja miks mitte teha seda Paides, mis on ju niikuinii Arvamusfestivali linn? Aeg on küps, et Eestimaa süda hakkaks pumpama ideid kogu Eestimaa hüvanguks.”

Aktsioon “33 kõnet”
3. mai – 4. juuni 2021
Igal õhtul kell 18.00 Paide keskväljakul
Rohkem infot www.paideteater.ee

33 KÕNET kodulehekülg: https://paideteater.ee/33konet
33 KÕNET sotsiaalmeedia: https://www.facebook.com/events/198194042121397

Lisaküsimused Paide 3000 projekti ja 33 kõnet aktsiooni kohta:
Jan Teevet
Paide Teatri kunstiline juht
jan@paideteater.ee
+372 533 39 304

Harri Ausmaa
Paide Teatri juht
harri@paideteater.ee
+372 58 052 622

< TAGASI