fbpx

Paide Teater / Theatrum “Esimene kiri”

Posted on: veebruar 21st, 2024 by Kadri Siim

Autor ja lavastaja: Roos Lisette Parmas
Osades: Maria Teresa Kalmet, Merlin Kivi, Jonathan Peterson ja Mark Erik Savi
Kunstnik: Kalju-Karl Kivi
Valguskujundajad: Léon Augustin Allik ja Kärt Karro
Helikujundaja: Ramuel Tafenau
 
Ühel õhtul ollakse kuristiku serval, kus tundub, et kujutlusel teineteisest ja tegelikkusel ei ole enam palju ühist. Kui teineteise teadmata on kaua liigutud eri radu pidi, siis mille nimel koos edasi liikuda? Ühise mõtte otsingul põimuvad omavahel unistused ja reaalsus, tulevik ja olevik ja iga kord muudab armastus uuesti oma valgust, olles samal ajal selge nagu ilmutus ja tabamatu nagu viirastus.
 
„Ärgu olgu teil ühtki muud võlga kellegi vastu kui ainult võlg üksteist armastada; sest kes armastab teist, on Seaduse täitnud.“
 
See on lugu kahest paarist, kes tiirlevad ümber armastuse nagu ööliblikad ümber valguse, kord kaugenedes, kord lähenedes, aga alati igatsedes jõuda valguse keskele.
 
Autor ja lavastaja Roos Lisette Parmas: „Kõikidest teemadest kõige enam paelub mind autori ja lavastajana armastuse mitmenäolisus, tema ambivalentsus. Kogu spekter – nagu ütleb üks tegelane selles näidendis poolnaljatlemisi: „Ja see armastus ja mitte lihtsalt „armastus-esimesest-silmapilgust, millest me kõik nii tüdinud oleme”, vaid kogu armastus, ma räägin: kogu spekter – platooniline kehaline iha vaba vastamata isamaa kolmnurk-armastus, mis-iganes-you-name-it…” Armastusse on justkui sisse kodeeritud tema paradoksaalsus. Kuidas ühel hetkel juhatab ta kätte kindla suuna ning kõik näib niivõrd selge ja teisel hetkel eksime armastuse keerdkäikudes ilma igasuguse valguseta; ühel hetkel näeme armastuses lunastust, teisel hetkel kannatust. Just see paradoksaalsus on „Esimese kirja” keskmes – kui erinevat valgust heidab armastus erinevatel hetkedel nii meie endi sisse kui ka meie ümber.”
 
Lavastus sünnib Paide Teatri ja Theatrumi koostöös.
 
Esietendus 2. aprillil 2024 Paide teatris ja 16. aprillil 2024 Theatrumis
 
T 02.04 19:00 Esietendus, Paide Muusika- ja Teatrimaja

K 03.04 19:00 Paide Muusika- ja Teatrimaja

K 16.04 19:00 Tallinna esietendus, Theatrumi saal  (Sakala 3)

K 17.04 19:00 Theatrumi saal

N 18.04 19:00 Theatrumi saal
 
Tallinna etenduste piletiinfo leitav SIIT!
 

https://paideteater.ee/

Dokumentaal “Vara küps” + peale filmi vestlus metsa teemal

Posted on: veebruar 20th, 2024 by Triin Randväli

Vara küps (2023)
Žanr: dokumentaal
Filmi pikkus: 1h 26 min
Vanusepiirang: lubatud kõigile
 
Filmi originaalkeel/language/язык:
🇪🇪 EST
 
Subtiitrid/subtitles/субтитра:
🇷🇺 RU
🇬🇧 ENG
 
NB! Pärast filmi vestlus, kohal Mati Sepp (MTÜ Hoiame Loodust) jt.
FILMI KIRJELDUS
 
“Vara küps” toob esmakordselt kaamera ette metsadebatis osalenud metsatööstuse, Riigimetsa majandamise keskuse ja loodusteadlased, et saada selgust, mis Eesti metsaga on toimunud ning millise pärandi jätame järeltulevastele põlvedele tulevikus. Enam kui 60nes Eesti eri paigas üles võetud loodusfilm avab vaatajale Eesti metsade hetkeseisu ning näitab kuidas poliitilised otsused on meie ühise vara kasutamist mõjutanud.
 
Film pakub lahendusi, et debati ummikseisust välja liikuda ning suunab tähelepanu teravikele, mis metsasõja infomüras on mattunud juhitud kommunikatsiooni sõnumite alla. Aga tõstatab ka küsimuse, kuidas metsasõja algusajast vahetunud üheksa valitsust on jätkuva passiivsusega riigi vara, metsaga, hoolimatult ringi käinud.
 
“Vara küps” loodusfilmina on meie aja peegeldus, mis meid eestlasi kui metsarahvast halastamatult portreteerib.
 

Muusika “Bob Marley: One Love”

Posted on: veebruar 20th, 2024 by Triin Randväli

Bob Marley: One Love (2024)
Žanr: draama, biograafia, muusika
Filmi pikkus: 1 h 47 min
Vanusepiirang: alla 12 a. mittesoovitatav
 
Filmi originaalkeel/language/язык:
🇬🇧 ENG
 
Subtiitrid/subtitles/субтитра:
🇪🇪 EST
🇷🇺 RU
 
FILMI KIRJELDUS
 
Bob Marley (Kingsley Ben-Adir) on mees, kes on reggae-muusika populariseerimisele tohutult kaasa aidanud ja keda armastavad miljonid fännid üle kogu maailma. Kuid tema kodumaal Jamaikal on poliitiline olukord kahe vastasleeri hõõrumise tulemusel jõudnud vaat et kodusõja puhkemiseni. Piisaks ühestainsast tikust selles püssirohutünnis ja tagajärjed võivad olla ettearvamatult rängad. Selles olukorras kistakse armastatud artisti nii ühele kui teisele poole rindejoont ja kui ta peaks tegema kasvõi ühe valesammu, võib sellele järgneda vastasleeri karm kättemaks.
 
Ajal, mil sõnadest ohtlike pingete maandamiseks ei piisa, peab kauaoodatud leevenduse endaga kaasa tooma üks mees ja tema inimesi ühendav muusika ning selles sisalduv sõnum rahust ja armastusest.
 
Legendaarne Bob Marley on muusikamaailma ikoon, kelle pärand elab igavesti. Draamas “Bob Marley: One Love” heidetakse pilk mehele legendi taga, jälgides reaalsest elust välja kasvanud muusika sündi, mille sõnum on inspireerinud paljusid põlvkondi. Marley elu toob esmakordselt ekraanile lavastaja Reinaldo Marcus Green (“King Richard: kasvatades tšempioneid”), stsenaariumi kirjutasid Terence Winter (“Wall Streeti hunt”) ning Frank E. Flowers ja Zach Baylin (“Creed III”). Osades Kingsley Ben-Adir (“Barbie”, “One Night in Miami”), Lashana Lynch (“007: Surm peab ootama”), James Norton (“Grantchester”, “Väikesed naised”), Michael Gandolfini (“Beau Is Afraid”), Nadine Marshall (“Sherwood”), Sam Palladio (“Nashville”) ja teised.
 

Animatsioon “Kung Fu Panda 4”

Posted on: veebruar 20th, 2024 by Triin Randväli

Kung Fu Panda 4 (2024)
Žanr: märul, seiklus, animatsioon
Filmi pikkus: 1h 35 min
Vanusepiirang: kogupere
 
Filmi keel/language/язык:
🇪🇪 EST
 
FILMI KIRJELDUS
 
Pärast seda, kui Po-d püütakse saada Rahuoru vaimseks juhiks, peab ta leidma ja välja õpetama uue Draakonisõdalase, samal ajal kui kuri nõid kavatseb kõik meisterkurikaelad, kelle Po on võitnud, uuesti vaimude valdkonda kutsuda.
 

Fantaasia “Vaesekesed”

Posted on: veebruar 20th, 2024 by Triin Randväli

Poor Things (2023)
Žanr: komöödia, draama, fantaasia
Filmi pikkus: 2 h 21 min
Vanusepiirang: alla 14 a. keelatud
 
Filmi originaalkeel/language/язык:
🇬🇧 ENG
 
Subtiitrid/subtitles/субтитра:
🇪🇪 EST
🇷🇺 RU
 
FILMI KIRJELDUS
 
Kreeka hullu geeniuse Yorgos Lanthimose edukas koostöö Emma Stone’iga jätkub ja viimane võib vabalt järgmise aasta kevadel Oscarite galalt saada lausa kaks kuldkujukest – parima naispeaosa ja parima filmi eest, sest Stone on ka filmi produtsent.
 
Film ise on fantastiline, frankensteinilik lugu eneseleidmisest, mille keskmes on Stone’i bravuurikas Bella Baxter, kes astub vaataja ette küll täiesti valge lehena ent asub seda lehte tragilt teadmiste, kogemuste ja elamustega täitma. Kuigi Bella on elanud oma isafiguuri, teadlase Godwin Baxteri (Willem Dafoe), külje all turvalist ja kaitstud elu, januneb temagi uute kogemuste järele ja nii algabki uskumatu eneseleidmise teekond koos limase advokaadi Duncan Wedderburniga (kõikvõimalikud pidurid eemaldanud Mark Ruffalo).
 
Kui sulle meeldisid Lanthimose varajasemad filmid „Homaar“ ja „Soosik“, siis sobib see just sulle.
 

Draama “Priscilla”

Posted on: veebruar 19th, 2024 by Triin Randväli

Priscilla (2023)
Žanr: draama, biograafia
Filmi pikkus: 1 h 50 min
Vanusepiirang: alla 12 a. keelatud
 
Filmi originaalkeel/language/язык:
🇬🇧 ENG
 
Subtiitrid/subtitles/субтитра:
🇪🇪 EST
🇷🇺 RU
 
FILMI KIRJELDUS
 
Viimasel Veneetsia filmifestivalil esilinastunud hinnatud režissööri Sofia Coppola (“Tõlkes kaduma läinud”, “Marie Antoinette”) uus film räägib seninägematu loo Priscilla ja Elvis Presley pikast kuramaažist, mis sai alguse Saksa sõjaväebaasis kuni nende tormilise kooselu ja abiellumiseni muinasjutulises Gracelandis.
 
Kui teismeline Priscilla Beaulieu (Cailee Spaeny) esimest korda Elvis Presleyt (Jacob Elordi) kohtab, saab rock’n’rolli superstaarist talle korraga nii lähedane parim sõber, erutav armastatu kui täiuslik liitlane range sõjaväelasest isa kodust pääsemiseks. See on Priscilla lugu rokikuningas Elvise kõrvalt välja kasvamisest koos kõigi pahede ja hüvedega, mis sellega kaasnesid.
 
Film põhineb Priscilla Presley raamatul “Elvis ja mina”.
 

Eesti draama “Mo Mamma”

Posted on: veebruar 19th, 2024 by Triin Randväli

Mo Mamma (2023)
Žanr: draama
Filmi pikkus: 1h 10 min
Vanusepiirang: –
 
Filmi originaalkeel/language/язык:
🇪🇪 EST
 
Subtiitrid/subtitles/субтитра:
🇬🇧 ENG
 
FILMI KIRJELDUS
 
„Mo mamma“ paitab lahkumisvalu, mis jääb maha neisse, kel tuleb olla saatja.
 
Režissöör Eeva Mägi seisundifilm laotab suvesoojale õhtukastele eleegia, mis hakkab hargnema ema ja tütre leinana mööda erinevaid radu. Sihiks soov põgeneda tunnete eest, mida on rohkem, kui hing jaksab tunda. Teineteisest ummisjalu võimalikult kaugele sööstes ja siis jälle kogemata kohmakalt ristudes. Teadlikult üksteisest üle trampides. Et lahti kistud haavade hapras läheduses seda tingimusteta armastust üles leida. Need on rajad, mis väänlevad ümber Mamma kodu, kes on haiglas ja ei tule enam tagasi. Tütre poolt ostetud võimsat maamaja ümbritsevad küll maalilised vaated, kuid Mamma sellesse uhkesse luksusesse ei kuulu. Tema lugu ja kodu on olnud teistsugused. Ajad olid teised.
 
VHS-kaadritesse jäädvustatud lõiked Mammast elavad aga edasi selles filmis, mille vaikiv jõud avaneb intiimsuses.
 
Film, mis laseb vaataja niivõrd lähedale, et naha all tunned ära iseenda ja teised sind ümbritsevad põlvkonnakaaslased. Fragmentidena kõlavad laused vanavanemate saatusest. Mundris meestest. Sellest vaeseomaks vaevatud vaesusest.
 
„Mo mammas“ ilmutavad koos Mammaga südamepõue maetud ajaloopildid end mälestustena. Need on pildid üle põlvede kanduvast summutatud valust, leppimisest ja õnnest helisevatest hetkedest ühe vanaema, ema ja tütre elu edasi kandvas kolmainsuses.
 
Elise Jagomägi
 
Režissöör: Eeva Mägi
Stsenarist: Eeva Mägi
Operaator: Sten-Johan Lill
Kunstnik: Allan Appelberg
Montaaž: Sten-Johan Lill
Peaosatäitjad: Eva Koldits, Helena Lotman
Produtsent: Marju Lepp, Sten-Johan Lill, Manfred Vainokivi, Eeva Mägi
 

Seiklus “Madam Võrk”

Posted on: veebruar 19th, 2024 by Triin Randväli

Madame Web (2024)
Žanr: märul, ulmefilm, seiklus
Filmi pikkus: 1 h 57 min
Vanusepiirang: alla 12 a. mittesoovitatav
 
Filmi originaalkeel/language/язык:
🇬🇧 ENG
 
Subtiitrid/subtitles/субтитра:
🇪🇪 EST
🇷🇺 RU
 
FILMI KIRJELDUS
 
“Samal ajal teises universumis…” Marveli salapäraseima kangelanna loo jutustav “Madam Võrk” pole päris tavaline žanrifilm. Dakota Johnson kehastab selles põnevikus Manhattani parameedikut Cassandra Webbi, kellel võivad ka selgeltnägija võimed olla. Oma mineviku kohta avastusi tehes hakkab ta suhtlema kolme noore naisega, keda kõiki ootab vägev tulevik, kui nad ainult ohtliku oleviku üle elavad.
 
Lavastaja: SJ Clarkson, stsenaristid: Claire Parker ja SJ Clarkson, loo autor: Kerem Sanga.
Põhineb Marveli koomiksil.
Produtsendid: Lorenzo di Bonaventura, tegevprodutsendid: Adam Merims, Claire Parker.
Osatäitjad: Dakota Johnson, Sydney Sweeney, Celeste O’Connor, Isabela Merced, Tahar Rahim, Mike Epps, Emma Roberts, Adam Scott
 

Animatsioon “Väikesed superlennukid: Täiskiirusel. Film”

Posted on: veebruar 19th, 2024 by Triin Randväli

Super Wings the Movie: Maximum Speed (2023)
Žanr: animatsioon, kogupere
Filmi pikkus: 1h 30 min
Vanusepiirang: kogupere
 
Filmi keel/language/язык:
🇪🇪 EST
 
FILMI KIRJELDUS
 
Jett on maailma kiireim väike superlennuk, kes aitab koos sõprade – Dizzy, Pauli, Donnie, Jerome’i ja Sky abiga viia lastele kätte neile saadetud pakke ning vahel ka aidata lahendada nii mõndagi ohtlik olukord. Nii nagu ühtedele superkangelastele kohane.
 
Kui ühel päeval ilmub välja ennast „Mänguasjade kuningaks“ kutsuv superkurjam Billy Willy koos käsilastega, kes tahab maailmale kätte maksta selle eest, et lapsed tema loodud mänguasjadega ei mängi, tuleb Jettil ja tema sõpradel maailm päästa. „Väikesed superlennukid“ on maailmakuulsam telesarja esimene täispikk joonisfilm.
 
Tegelastele annavad hääled Aurora Elise Varema, Merili Hirbaum, Stefan Hein, Piret Krumm, Marta Lotta Kukk, Maarius Pärn, Mihkel Toomet, Gloria Kuum
 
Dubleeris Orbital Vox Stuudiod
 

Biograafia “Suur võidusõit. Audi Lancia vastu”

Posted on: veebruar 19th, 2024 by Triin Randväli

Race for Glory: Audi vs. Lancia (2024)
Žanr: draama, biograafia, sport
Filmi pikkus: 1 h 49 min
Vanusepiirang: alla 12 a. mittesoovitatav
 
Filmi originaalkeel/language/язык:
🇬🇧 ENG
 
Subtiitrid/subtitles/субтитра:
🇪🇪 EST
🇷🇺 RU
 
FILMI KIRJELDUS
 
Daniel Brühl “(Rush”) ja Riccardo Scamarcio (“John Wick: Chapter 2”) pingelises põnevusdraamas, mis viib meid 1983. aasta WRC maailmameistrivõistlustele, kus võistlustules olid Audia ja Lancia.