fbpx

Avatud Galeriis näeb Eesti kunstiklassika koopiamaale

Sellel laupäeval, 2. oktoobri keskpäeva paiku on võimalus näha Paide Muusika- ja Teatrimaja Avatud Galeriis Eesti kunstiklassika koopiamaalide näituse „Koopiad varamust“ ülespanekut.

„Kui esmapilgul võib tunduda, et Paidesse on toodud osa Kumu kunstimuuseumi ekspositsioonist, siis tegelikult on need koopiad. Rõhutame, et tegemist on koopiate, mitte võltsingutega. Ülespaneku ajal on võimalik koopiamaalijatelt küsida, miks ja kuidas nad koopiaid teevad,“ rääkis näituse üks korraldajatest ning koopiamaalijatest Alar Teras.

2020. a sügisel suleti Kumu kunstimuuseumis Eesti kunsti püsiekspositsioon – „Varamu. Eesti kunsti klassika 18. sajandi algusest Teise maailmasõja lõpuni“. See oli 2006. aastal koos Kumu avamisega sündinud väljapanek, mis püsis muuseumiseintel 15 aastat, mõjutades suuresti seda, millisena me Eesti kunstipärandit mäletame ja milliseid töid või autoreid tunneme.

Püsiekspositsiooni väljapaneku ajal maalisid harrastuskunstnikud – kopistid kunstiklassikute töödest suure hulga koopiaid. Koopiad valmisid koopiamaali kursustel, mida juhendas restauraator Malle-Reet Heidelberg. Nüüd on kopistid kokku pannud näituse, et tuua Eesti kunsti klassika parimad palad välja Kumu hoidlatest. Näitus koosneb 30 maalist.

Näitusel osalevad harrastuskunstnikud on erinevate elukutsete esindajad. Ükski neist pole elukutseline kunstnik. Enamus neist on avastanud maalimiskire just koopiamaali kursusel. Kõik koopiad on originaalsuuruses ning kopistid on püüdnud täpselt jäljendada autorite poolt loodut, kuid lisades midagi ka oma oskustest või oskamatusest. Mõnest originaalteosest on näitusel kaks koopiat, et anda vaatajale võimalus jälgida ka koopiate tegijate käekirja. Näitusel osaleb kahe koopiaga ka kursuste juhendaja Malle-Reet Heidelberg.

Näitus jääb avatuks kuni 30. novembrini.

Tööde ja maalijate nimekiri: https://pamt.ee/events/koopiad-varamust/

< TAGASI