fbpx

Arvamusfestivali ajal jõuab tänavakunst Paide seintele ja elektrikappidele

Arvamusfestivali nädalal tegutsevad Paide linnas Eesti tänavakunstnikud, kes loovad linnaruumi juurde kümme uut kunstiteost. Projektis osalevad kunstnik Liisa Kruusmägi (Põllu 23) ja rühmitused Sodacats (Tallinna 49) ja Jerome Chonkston (elektrikapid). Kõigil huvilistel on võimalus kaasa lüüa kogukonnamaali loomises ja osa saada tänavakunsti teemalisest vestlusringist.

“Arvamusfestival on suurepärane platvorm, mille kaudu tutvustada Paide elanikele tänavakunsti laiemalt. Linnarahval ja festivalikülalistel on võimalus vaadata, kuidas teosed sünnivad, ise maalimisest osa võtta ning kuulata, mida kunstnikud oma loomingu kohta räägivad,” ütles projekti kunstiline juht Salme Kulmar, kes korraldab alates 2018. aastast väikelinnadele suunatud tänavakunstifestivali Rural Urban Art.

Kulmari sõnul saadab tänavakunstnike kutsumist Paidesse veendumus, et seinamaalid saavad muuta igapäevast linnakeskkonda mitmekesisemaks ja pakkuda kõigile kohalikele elanikele kunstikogemust. “Paide linnal on tänavakunsti taieste jaoks hulgaliselt potentsiaali, kuna siin on palju seinu, mis sobivad lõuendiks,” ütles Kulmar.

Tänavakunsti programmis osaleb ühtekokku kaheksa Eesti kunstnikku, osa neist tegutseb üksi, osa rühmitusena. Kunstnike valikul on lähtutud sellest, et anda võimalus neile, kes ei ole siiani eriti aktiivselt avalikku tänavaruumi maalinud, kuid on siiski tegelenud aktiivselt visuaalkunstiga. Loodavate teoste siduvaks elemendiks on kaugem või lähem seos mõne päevakajalise teemaga.

“Väga vahva ja tervitatav, et Arvamusfestivali raames on tänavakunstnikud Paidesse jõudnud ja leidnud erinevaid objekte, mida värvidega katta – suurtest seinapindadest kuni elektrikappideni. Tänavakunst on lihtne võte linnaruumi elavdamiseks, värvidega saab muuta köitvaks nii mõnegi hallilt rusuva seina ja anda keskkonnale teine tähendus. Samuti hoolitsevad kunstnikud märkamatult selle eest, et tänavakunsti teosel oleks mõtlemapanev sisu, mis paneks mööduja kaasa mõtlema ning paitaks silma rõõmsate värvidega. Paides on piisavalt seinapindu, mida värvidega elavdada ja seeläbi avalikule ruumile uus sisu anda. Loodan, et Arvamusfestivali raames valminud teosed ei jää viimaseks ning see annab hoopis tõuke tänavakunsti arengule Paides,” ütles Paide linnaarhitekt Gerli Reiman.

Reedel ja laupäeval (13.-14.08) on aadressil Rüütli 9 (Uuskasutuskeskus) kunstnik Krislin Virkuse juhendamisel sündimas kogukondlik seinamaal, mille loomisest saavad osa võtta kõik huvilised sõltumata vanusest. Kogukondliku seinamaali eesmärk on pakkuda võimalust kohalikele inimestele luua midagi koos, kogeda avalikus ruumis maalimist ja saada osa kunstnikuks olemise tundest.

Reede õhtul kell 22 toimub Paide Muusika- ja Teatrimaja Kultuuri Aias tänavakunstnike vestluspaneel. Arutletakse festivalinädalal loodud maalide sisu üle ning ka üldisemalt teemadel, mida tänavakunst tihtipeale puudutab. Vestlust juhib Uku Valner, vestluse taustal toimub aktsioon “öine PINTSELdamine”. Lisaks saab imetleda vastvalminud Liisa Kruusmägi seinamaali “Mjäu”, mis loodi eelmisel nädalal Paide Pritsumaja seinale.

Projekti viib ellu MTÜ Rural Urban Art ning toetab Eesti Kultuurkapital. Seinavärvidega toetavad Akzo Nobel ja Sadolin.

< TAGASI