Paide Muusika- ja Teatrimaja lugu

Paide Muusika- ja Teatrimaja (ehk lühidalt PAMT) on Järvamaa ja Kesk-Eesti suurim kultuuriasutus. Endise nimega Paide Kultuurikeskus avati 1987. aastal. 2016. aastal tunnistati hoone kultuurimälestiseks kui terviklikult säilinud mahu, välisilme ja unikaalse sisekujundusega postmodernistlikus arhitektuuristiilis kultuurimaja. Maja projekteeris arhitekt Hans Kõll, sisearhitektid on Tiiu Pai ning Taimi Rõuk.

Hoone interjöör ja eksterjöör moodustavad ühtse terviku. Majas on esinduslikud ja väga terviklikuna säilinud interjöörid, mis on valminud spetsiaalselt selle maja jaoks. Hoones on kasutatud autoriloomingut: vitraaže (kunstnik Kaarel Kurismaa), kohviku peegellagi ja tugipostide dekoratsioonid (kunstnik Kalev Roomet). Ligi 30 aasta taguse autoriloominguna valminud sisekujunduse säilimine algses asukohas on erakordne ja omab sellisena kultuuriväärtust. Postmodernistliku esindushoonena, terviklikult säilinud välisilme ja interjööriga on Paide kultuurimajal kõrge arhitektuuriline väärtus.


Paide Muusika- ja Teatrimaja katuse alla on koondatud teatrietendused ja
kontserdid, ainuke regulaarne kino maakonnas, kohalikud ja üle-riigilised konverentsid, kohalikud kultuuriseltsid jpm. Alates 2018. aastast tegutseb majas kutseline Paide Teater. Paide Muusika- ja Teatrimajas tegutsevad käsikäes nii professionaalse- kui ka harrastuskultuuri viljelejad.

2018. aastal külastas Paide Muusika- ja Teatrimaja üritusi ja sündmuseid üle 70 000 inimese. Headeks koostööpartneriteks on Kultuuriministeerium, Rahvusooper Estonia, Eesti Kontsert, Rakvere Teater, Teater Ugala, Endla Teater, Teater Vanemuine, Baskini Teater, Komöödiateater, Must Kast jne.


Paide Kultuurikeskuse eelkäijaks võib lugeda 1929. aastal tööd alustanud Paide Rahvamaja, mis ehitati Vabadussõja mälestusobjektina ja rahva poolt annetatud rahade eest. Kuni 1983. aastani oli see maja kooskäimise ja seltsielu elamise kohaks paljudele paidelastele ja järvalastele. 1944. aasta lõpust kuni 1950. aastani tegutses selles majas ka Narvast evakueeritud kutseline teater.