fbpx

33 KÕNET. Kersti Kaljulaid: „Igaüks, kes on töötanud ümbrikupalga eest ja läheb arsti juurde, peaks tegelikult veidi häbenema. Või isegi palju.“

Paide Teatri aktsiooni “33 KÕNET” raames pidas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid eile Paide keskväljakul kõne, milles juhtis tähelepanu kriisidele, mille keskel me elame ja kriisidele, mis tabavad meid juhul, kui me ei suuda muutuva maailma vajadustega kohaneda. President kutsus üles väärtustama neid, kes kriiside lahendamisega igapäevaselt tegelevad.

“On tähtis, et see kriis ei mööduks nii, et jääksime kinni vanasse mustrisse – sellesse, et lõputu kellegi eest hoolitsemise lõputu töö on justkui vähem väärt kui ehitamise töö; vähem väärt kui see töö, millega ei tule igal hommikul otsast paratamatult jälle peale hakata.”
Suur osa Kaljulaidi kõnest oli pühendatud kliimakriisile, mis meie elusid juba täna mõjutab: “Kui me äratuskellast välja ei tee, oleme oma laste ja lastelaste suhtes lihtsalt väga vastutustundetud.” Kohest sekkumist vajab ka tervishoiusektor, sest “Juba täna on Eestis ligi 4000 meditsiiniõde puudu – ja see puudujääk lähiajal ilmselt kasvab veelgi.” Kaljulaidi rõhutas, et ühiskonnal peab väärtustama ja tunnustama tervishoiutöötajaid, kes kipuvad kriisisituatsioonide lõppedes taas tähelepanu keskpunktist kaduma.

“On tähtis, et see kriis ei mööduks nii, et jääksime kinni vanasse mustrisse – sellesse, et lõputu kellegi eest hoolitsemise lõputu töö on justkui vähem väärt kui ehitamise töö; vähem väärt kui see töö, millega ei tule igal hommikul otsast paratamatult jälle peale hakata.”

Viimaks ärgitas president kõiki kuulajaid pikemalt mõtlema ning tegema otsuseid, mis meid ka päriselt edasi viivad:
“Ärme vaata seda, kes lubab mänguväljakut või veel jupikest kergliiklusteed. Valime neid, kes julgevad öelda, et mõnes asjas tuleb teha muudatusi, mis tunduvad meile keerulised ja rasked – aga me kõik koos saame ikkagi hakkama!”

Presidendi kõne oli kümnes omasugune, mis aktsiooni „33 kõnet“ raames Paide keskväljakult Eesti mõtteruumi paiskus. Paide Teatri kunstiline juht Jan Teevet kinnitas, et huvi kõnede vastu on olnud suur. „On rõõmustav, et Eestimaa heitlikust kevadilmast hoolimata on igale kõnele kuulajaid jagunud. Peateemadena on seni esile kerkinud kriisid – kliima- ja tervishoiukriis, aga ka küsimus demokraatia olevikust ja tulevikust,“ ütles Teevet.
Peale kõnet andis president Eesti Õdede Liidu juhtimisel üle aasta õe ning aasta tervishoiutöötaja auhinnad.

3. maist 4. juunini peavad Paide Teatri aktsiooni «33 KÕNET» raames Paide keskväljakul kõne president Kersti Kaljulaid, peaminister Kaja Kallas ning kümned teised Eesti inimesed. Igal õhtul kell 18.00 algavad kõned keskenduvad Eesti tulevikuvisioonile ning otsivad vastust küsimusele «kuhu edasi? / kuidas edasi?».
Aktsiooni raames peavad kõne Kersti Kaljulaid, Kaja Kallas, Tanel Kiik, Indrek Saar, Kristina Kallas, Ülle Madise, Villu Kõve, Liisa Pakosta, Priit Värk, Tarmo Alt, Kertu Birgit Anton, Hasso Krull, Tarmo Jüristo, Daniel Vaarik, Helena Tulve, Karl Martin Sinijärv, Indrek Lillemägi, Tarmo Soomere, Rein Oselin, Annika Laats, Mikael Raihhelgauz, Indrek Neivelt, Jan Teevet, Kaarel Tarand, Kaja Piirfeldt, Hardo Pajula, Jaak Valge, Mihkel Tammo, Marju Lauristin, Lili Milani, Aveliina Helm, Steven-Hristo Evestus ja Doris Kareva.

President Kersti Kaljulaidi kõne täistekst

Foto: Presidendi kantselei

< TAGASI