fbpx

Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste ja Paide Teater “Teine asi”

16.02.2022 - 19:00

18.02.2022 - 19:00

11.03.2022 - 19:00

12.03.2022 - 19:00

13.03.2022 - 19:00

Paides, Sillaotsal Tariston AS saalis

Osta pilet

Tavapilet 18.00 €
Sooduspilet õpilasele, üliõpilasele, õpetajale, pensionärile, teatriliidu liikmele, PAMT tooliklubi liikmele 14.00 €
 
Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste uus lavastus “Teine asi” on korraga teatriskäik ja muuseumikülastus. Lavastus põhineb kogukondlikul uurimusel ja dokumentaalsetel materjalidel, samas on selles paras annus maagiat, tundmatuid reaalsusi ja liba-antropoloogilist lähenemist.
 
Igal etendusel juhivad Tõniste ja Toompere külastajad meeleolukale perfomatiivsele teekonnale spetsiaalselt lavastuse jaoks loodud Paide Rahva Muuseumisse, kus tutvutakse linnarahva kaasabil Paidest üles leitud, kätte saadud ja välja kaevatud “varjatud aaretega”. Need (igapäevaselt) koduseinte vahel peituvad aarded ei ole aga kallihinnalised kullakamakad või üliharuldased maalid, vaid asjad, mis on olulised, erilised ja ilusad neile inimestele, kes siin, Paides, elavad. Paide Rahva Muuseum on kui varakamber argielu poeetika, ilu ja erilisuse talletamiseks.
 
Lavastuse jooksul muutub aga perspektiiv, millega muuseumis ringi vaadata. Isiklikust liigutakse üldisemaks, vaatajate ja asjade vahele tekib distants, nihestub vaatenurk ning muutub arusaam. Millisena paistavad eksponaadid siis, kui pole teada, kellele need täpselt kuuluvad, milleks nad on mõeldud ning kas nende omanikud on üldse päriselt olemas?
Külastajad kutsutakse vaatama praegust hetke määramata tulevikust ja heitma pilku võimalikkustele, mis on kogukonnas peidus.
Tõniste ja Toompere lähevad asjadesse süvitsi ja võib juhtuda, et lõpuks muutuvad nad ka ise asjadeks.
 
Autor, lavastaja, koreograaf: Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste
Kunstnik: Kärt Ojavee
Dramaturg: Oliver Issak
Helikujundus: Alvin Raat
Valguskujundus: Kermo Pajula
Produtsendid: Margaret Tilk, Harri Ausmaa
 
16. veebruar 19.00 esietendus
18. veebruar 19.00
11. märts 19.00
12. märts 19.00
13. märts 19.00
 
Etendus kestab ~ 75 minutit vaheajata
 
Lavastuse toetajad:
Eesti Kultuurkapital, Paide linn, Tariston AS, Paide Masinatehas / Humus, Haart Ehitus
 
Siim Tõniste ja Üüve-Lydia Toompere eelmised koostööd on olnud sotsiaalse koreograafia ja osalusteatri lavastus „supersocial“ (augustis 2020) ja eestlaste terrorismihirme käsitlenud „Plaan T“ (märtsis 2018 koos Piret Jaaksiga, mõlemad Kanuti Gildi SAALi kaasproduktsioonid). Duo looming põhineb tihti kogukondlikul ja dokumentaalsel materjaalil, kust Toompere ja Tõniste otsivad vastust küsimusele kuidas inimesed ennast ja teisi erinevates sotsiaalsetes situatsioondes näevad ja millised on mehhanismid, mis inimeste arvamusi kujundavad.
 

< TAGASI