ARVAMUSFESTIVALI KINOPROGRAMM: Dokumentaalfilm “Põlvkond piiri taga” + vestlusring Terje Toomistu ja Lilian Pungasega.
13.08.2022 - 12:00
Põlvkond piiri taga (2022)
Žanr: dokumentaal
Filmi pikkus: 30 min
Vanusepiirang: lubatud kõigile
Filmi originaalkeel/language/язык:
🇪🇪 EST
Subtiitrid/subtitles/субтитра:
🇬🇧 ENG
Filmile järgneb vestluring koos režissöör Terje Toomistu ja Berliinis elava kliimaaktivist ja doktorant Lilian Pungasega.
FILMI KIRJELDUS
„Põlvkond piiri taga“ on Paidest pärit filmitegija Terje Toomistu dokumentaalfilm neist noortest, kes on erinevatel põhjustel Eestist ära läinud.
Filmi keskmes on põlvkond, kes astus ellu pärast Eesti liitumist Euroopa Liiduga ning otsustas minna välismaale tööle, õppima või maailma avastama. Ent aastaid hiljem pole pöördumine tagasi Eestisse sageli sama lihtne. Tihti terendavad uues elukohas atraktiivsed karjääriperspektiivid ja paremad elutingimused ning tekkinud on olulised lähedased suhted. Inimesed armuvad ja abielluvad, leiavad uusi mugavustsoone ning viise, kuidas neist jälle välja astuda.
„Põlvkond piiri taga“ toob vaatajani loo värvikate elusaatustega maailma eri paigus elavatest eestlastest, kes ausalt ja avatult jagavad oma isiklikke lugusid, mõtteid ja tundeid seoses rände, kuuluvuse ja juurtega.
Režissöör Dr Terje Toomistu on dokumentalist ja antropoloog, Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna teadur, kelle peamised uurimishuvid on seotud soo, mobiilsuse ja afektiga. Tal on doktorikraad etnoloogias ning kaks magistrikraadi (cum laude) etnoloogia ja kommunikatsiooni erialadelt Tartu Ülikoolist. Ta on täiendanud end Fulbright’i stipendiaadina California Ülikoolis Berkeley’s ning külalisuurijana Amsterdami Ülikooli antropoloogia osakonnas. Ta on elanud ja õppinud ka Prantsusmaal, Venemaal ja Indoneesias.
Toomistu senised suurimad projektid on seotud Indoneesia soo- ja seksuaalsuse antropoloogiaga ning hilis-nõukogudeaegse noortekultuuriga. Ta on kureerinud näituseid U.K.-s, Saksamaal, Kanadas ja Rootsis ning pidanud avalikke loenguid ja seminare paljudes rahvusvahelistes ülikoolides. Tema töö dokumentaalfilmitegijana („Amazonase veenid“ 2021, kaasrežissöörid Alvaro Sarmiento ja Diego Sarmiento; auhinnatud „Nõukogude hipid“ 2017; „Wariazone“ 2011, kaasrežissöör Kiwa) on pälvinud märkimisväärset rahvusvahelist meediatähelepanu, sealhulgas ajalehtedelt The Guardian ja The Economist.