NAKS FESTIVAL: “Lavastus kõigile neile, kellele on kunagi öeldud, et nad ei oska joonistada” (Viimsi Gümnaasiumi näitetrupp EKSPERIMENT ja Paide Teatristuudio)
04.11.2022 - 19:00
suur saal
Etendus toimub Paide Muusika- ja Teatrimaja NAKS Festivali raames. Kogu festivali kava vaata www.naksfestival.ee.
Kestus: 40 min
Vanus: 12+
Lavastaja: Külli Täht
Etendus on kõigile vaatajatele TASUTA. Kohtade broneerimiseks tuleb registreeruda Fienta keskkonnas.
Palume kohal olla 15 minutit varem. Etendus algab 10-minutilise kunstinäituse tutvustamisega teatrimaja jalutuskoridoris, kus näitlejad räägivad teostest, mis lavastusprotsessis on sündinud.
Etenduses osalevad Paide noored: Nelli Litvinjuk, Kairit Kolk, Gerdda Kägu, Triin Tiits, Cristal Juusu, Hanna Liisa Aarelo.
Viimsi noored: Georg Abner, Gretel Abner, Liisa Kivirand, Robin Kivirand, Dorel Lisett Jartsev, Lisa Näks, Kadi-Leen Rõigas, Ott Orub, Tobias Salla, Helena Katreen Hinn, Triin Mihkelson, Laura-Liis Uussaar, Emily Uibo, Grete Tuur, Brita Melinde Ploom, Meribel Kuusik, Birgit Kask, Eva-Riin Järve, Sirli-Marit Sikka, Iko Marten Kiisler, Kasper Sebastian Silla, Maria-Eliise Muinaste, Henri Kivi.
Lavastus on saanud inspiratsiooni Hersoni kunstnikest, Anne Teresa de Keers- maekerist/Jüri Naelast, Eero Epneri “Kunstikooli” loengutest, Jan Teeveti, Emily Bruusi ja Tanel Saare töötubadest, kümnetest kunstinäitustest 2020-2022, kõikidelt kunstiõpetajatelt ja kunsti õpetanud inimestelt oma elus.
NAKS festivalil jõuab publiku ette koosloome Paide Teatristuudio noortega (juhendaja Mariliis Peterson), kes kaasatakse lavastusse. Sellele eelnevad lavastaja Külli Täht töötoad Paide noortega. Koostööprojekt on osa NAKS festivali noorteprogrammist.
Paide koolinoortega luuakse uus ühine tervik. Koosloome sisuks on töötubadel põhinev projekt, mille raames Viimsi ja Paide noored on kohtunud, tutvunud, kunsti endas ja enda ümber tõlgendanud, mõtestanud ning oma mälestuste ja liikumise kaudu ühist vormi leida püüdnud.
“Ka mina olen lapsest saati teadnud, et ma ei oska joonistada – seega kõnetas lavastus mind alates hetkest, kui selle pealkirja nägin. Tegelikult räägib lavastus muidugi palju enamast kui joonistusoskusest või selle puudumisest – räägib kultuurilistest hoiakutest, kirjutamata reeglite mõjujõust, enda hääle ja loomingulise vabaduse otsimisest nii kunsti looja kui vastuvõtjana. Neid komplitseeritud teemasid käsitletakse väga haaravalt, vaimukalt, vormileidlikult ja väljapeetult. Äge on vaadata tegutsemas 15-liikmelist, erakordselt täpset ansamblit, ning samal ajal tajuda, et see võrratu ansambel koosneb suveräänsetest isiksustest, kel kõigil on lavastuse teemadega oma läbitunnetatud suhe. Kokkuvõttes – üks intensiivsemaid, mõttetihedamaid ja ergastavamaid pooltunde minu elus!“ Priit Põldma, dramaturg
Fotod: Emily Bruus