fbpx

Näitus “Kevade kadunud mudilasparved”

30.03.2019 - 04.05.2019

Vive Tolli ja Liina Siibi näitus “Kevade kadunud mudilasparved” Paide Muusika- ja Teatrimajas

30.03.2019 – 04.05.2019

Kunstnikud Vive Tolli ja Liina Siib
Kuraator Mari-Liis Vanem
Avamine 30. märtsil kell 12.00

Mäletad, kuidas ema sundis kindaid kätte panema, kuigi väljas oli juba täitsa soe? Mäletad, kuidas sa jooksid läbi lompide, nii et vett pritsis igasse kaarde? Mäletad, mis tunne see oli, kui lõpuks saabus kevad ja võis jälle vabalt joosta?

“Iga loik nõnda vallatult tuksleb / täis siutsuvaid mudilasparvi…” kirjutas kunagi Debora Vaarandi. Aga kui täna aknast välja vaatad või linnas ringi kõnnid, pole enam kusagil neid kunagisi tuttavaid kevadekuulutajaid, neid ammuseid mudilasparvi.

Kadunud on ka Liina Siibi fotodel kujutatud eelteismeliste mudilaspõlv ning neid ümbritsevad Tallinna agulid ei sarnane enam ammu 2000. aasta pildile. Samuti on Vive Tolli graafilistel lehtedel kujutatud 1960. aastate kalurimiljööst saanud kaduv mälestus. Mälestuseks kujutatud lastele, kaduvate kogukondade liikmetele.

Aeg kaob, aga on teoseid, mis jäävad, mis ei lase mälestustel kaduda isegi siis, kui keegi neid enam edasi ei jutusta. Vive Tolli graafilised lehed ja Liina Siibi fotod teevad nimelt seda – aitavad hoida mälestusi kaduvatest ja muutuvatest aegadest ning kogukondadest.

Vive Tolli ja Liina Siibi teoste ühisnäitus on ühtlasi osa PAIDE TEATRI esimese aasta programmist, mis keskendub kogukonnale, kogukondlikkusele. PAIDE TEATER kirjutab oma manifestis:

„VÄIKESED TIHEDALT LÄBIPÕIMUNUD KOGUKONNAD ON KADUMAS, SAMAS EI TUNNE ME END OSANA AINA KASVAVAST GLOBAALSEST KOGUKONNAST. ME TUNNEME, ET MEIE MURED EI HUVITA TEISI JA LUBAME ENDALE HOOLIMATUST TEISTE JA MAAILMA SUHTES. ÜHA KASVAVAS INFOTULVAS TUNNEME END VÕIMETUTENA MIDAGI MUUTMA.
PAIDE TEATER USUB, ET TEATRIL ON VÕIMALUS, AGA KA KOHUSTUS MIDAGI MUUTA. JAH, TEATER ÜKSI EI MUUDA MAAILMA, AGA KOHTUMINE SUUREPÄRASE KUNSTIGA AITAB NII KUNSTNIKEL ENDIL KUI PUBLIKUL MAAILMA SELGEMALT TAJUDA. HEA KUNST AITAB MEIL MÕISTA, ET ME OLEME KOOS. ME VASTUTAME KOOS. ME RÕÕMUSTAME KOOS. ME KURVASTAME KOOS.”

Avatav näitus heidab pilgu kaduvusele ning pakub samal ajal lohutust: teosed on (peaaegu) igavesed ning seeläbi ka meie mälestused kaduvatest ja juba kadunud kogukondadest.

Täname: Paide Muusika ja Teatrimaja meeskond, Eesti Kunstimuuseum, Paide Teater, Kristina Papstel, Elnara Taidre, Robert Krautmann, Uve Untera, Raul Vanem

< TAGASI