fbpx

Eesti Arhitektuurimuuseum: „Metsade maa Rootsi“

02.03.2021 - 30.06.2021 18:00

Jalutuskoridorid

Tasuta

Eesti Arhitektuurimuuseumi puitarhitektuuri näitus „Metsade maa Rootsi“
 
Puit on olnud Rootsis ajaloos oluline ehitusmaterjal – väike punane maamaja on Rootsi rahvuspärandi loomulik osa ning kaasaegne puitarhitektuur hõlmab nii eramuid kui ka suuremaid ehitisi. See näitus esitab valiku viimaste aastate Rootsi puitarhitektuuri parimatest näidetest elamutest avalike hooneteni, projekteerijaks tuntud arhitektuuribürood Wingårdhs, Tham & Videgård, White Arkitekter, General Architecture jt.
 
150 aastat oli Rootsis kõrgete puithoonete ehitamine tuleohu tõttu keelatud. Puidu tähtsus vähenes 20. sajandi jooksul ka seoses uute ehitusmaterjalide ja -meetodite tulekuga. Koos seadusemuutustega 1990. aastate alguses kasvas puitmajade püstitamine plahvatuslikult. Praegu ehitatakse Rootsis 10–15% uutest kortermajadest puidust ja see number aina kasvab.
 
Ökoloogilisest vaatepunktist on see muidugi mõistlik, puit on nii taastuv kui ka taaskasutatav materjal. Puitehitiste projekteerimine on arhitektile paras proovikivi, puit materjalina ei seostu enam vanamoodsuse ja piiratud võimalustega, vaid innovatsiooni ja säästlikkusega. Argi arhitektuurile pakuvad täiendavad tehnoloogilised uuendused võimalusi, ka kohalikud omavalitsused eelistavad avalikke hooneid püstitada just puidust. Näitus esitabki läbilõike viimaste aastate Rootsi puitarhitektuuri mitmekesisest maailmast.
 
Korraldajad: Mait Väljas ja Koit Randmäe (Eesti Arhitektuurimuuseum), Tove Dumon Wallsten (Sveriges Arkitekter), Jenny Bergström (Rootsi Instituut), Liina Kümnik (Rootsi Suursaatkond Tallinnas)
 
Graafiline disain: Martin Liljesand ja Mikael Sundblad (Spektra Design)
 

< TAGASI