Festival paIDA
21.05.2022 - 14:00
Suur saal
Paide orientaalsete kultuuride festivali paIDA kandev idee on Aasia kultuuride muusika, kunsti ja kirjanduse tutvustamine. 2022. aasta paIDA kandvaks teemaks on Jaapani kultuur selle erinevates aspektides.
Selle aasta festivali üheks peaesinejaks on Jaapani ja Eesti muusikapärimust ühendav ansambel KuuKUU, mille koosseisus kõlab iidne jaapani bambusflööt shakuhachi. Kõrvuti muusikalise osa ja palju muuga saab festivalil kuulata loengut jaapani esteetikast ja nautida virtuaalset näitust jaapani kunstiklassikast. Paide Muusika- ja Teatrimajas toimuva festivali vaimutoitu aitab vastu võtta jaapani traditsiooniline köök.
KAVA:
14.00 Festivali ja Jaapani keskaegse keraamikatehnika raku nõude näituse avamine
14.15 Jaapani teerituaal, läbiviija Lehari Järg (eelregistreerimisega, lingid allpool)
16.15 Aivar Rumvolti loeng-töötuba Jaapani traditsioonilisest keraamikast
18.00 Alari Allik, Märt-Matis Lill ja Leho Rubis – loeng ja vestlusring teemal „Jaapani esteetika“
20.00 Duo KUUkuu kontsert:
Roland Suits – jaapani bambusflööt shakuhachi
Toivo Sõmer – aasia lauto, handi lüüra, kannel
22.00 Festivali klubi kontsert, laval Sakiko Ishii ja Anna Makeev. Muusikute vabalava.
Festivalil pakub Jaapani teesorte Chado teepood.
Avatud virtuaalne Jaapani kunsti näitus ja Kultuuriaed.
EELREGISTREERIMINE JAAPANI TEERITUAALILE:
🍵 Teerituaal viiakse läbi Paide Muusika- ja Teatrimaja suures saalis paIDA festivali raames väikestes, 4-liikmelistes gruppides.
🍵 Tasuta pääsme teerituaalile tagab paIDA festivalile soetatud pilet. Pääsmete arv on piiratud.
Kell 14.15-14.50 Jaapani teerituaali I grupp (4 inimest)
Kell 14.55-15.25 Jaapani teerituaali II grupp (4 inimest)
Kell 15.30-16.00 Jaapani teerituaali III grupp (4 inimest)
Mis on Jaapani teerituaal?
Esimene märge tee joomise kohta Jaapanist on pärit 9. sajandist. Kuid selgelt välja kujunenud kommete, filosoofia ja tee joomiseks loodud esteetilise keskkonna küpse tervikvormini arenes teerituaal 15.- 16. sajandiks. Üheks olulisemaks mõjutajaks teerituaali ehk „tee tee“ mõtteviisi kujunemisel oli zen-budism ning selle pärimusliini esindaja, poeet Sen no Rikyū (1522 -1591).
Rikyū rõhutas tseremoonia rustikaalset lihtsust eelkõige raku – teeanumate, teetoa ning seda ümbritseva teeaia kujunduses, rõhutades nii jaapani esteetikale omast wabi–sabi ehk lihtsuses ja ebatäiuslikkuses ilu ja tasakaalu leidvat mõtteviisi. Jaapani teerituaalist osavõtja sisenes teetuppa tavaliselt läbi minimalistliku teeaia, valmistades end nii mentaalselt kiirustamata, nö siin ja praegu kogemuses lahtirulluvaks naudiguks. PaIDA teerituaal toimub sarnast esteetilist tunnetust loovas keskkonnas.